top of page
חיפוש

חנוך לכלב ע"פ דרכו


לבטח אינכם צריכים תזכורת לכך שהכלב שלכם הוא יצור נפלא, מרתק ורב קסם ! בין שלל התכונות והיכולות מעוררות ההשתאות שלו ניתן למנות את יכולת הלמידה המופלאה ויכולת ההסתגלות המדהימה שלו בתוך סביבה חברתית מורכבת. אך דווקא בגלל הכישורים הנהדרים שלו, אנו נוטים לפעמים לשכוח שהוא כלב ובמקום זאת מתייחסים אליו כבן אנוש, וככזה מצפים ממנו להפגין נימוסים וכללי התנהגות נאותים מהרגע בו נכנס לביתנו והפך לחלק ממשפחתנו...ואז יום בהיר אחד אנו נדהמים לגלות ש "לא הבטחתי לך אף פעם גן של שושנים" מפר את החוקים (שעליהם לא שמע מימיו), מרים את אפו ומנופף בזנבו בצורה מתגרה ומרדנית והופך אותנו לפקעת של תסכול, אכזבה ו/או כעס.


חשוב להבין שרבות מן ההתנהגויות שאנשים מחשיבים כשליליות וטורדניות, הן בדרך כלל התנהגויות נורמליות לחלוטין עבור כלב שאינו מאומן ולא למד בצורה עקבית מה אנו רוצים ממנו (כשהכלב שועט קדימה בטיולים ואתם נגררים מאחוריו, הוא לא עושה זאת כי הוא רוצה להתעלל בכם או כדי לשפר את סיבולת ליבכם או ליבו, או גרוע מכך כי שמעתם מישהו שאמר שהוא "כלב אלפא", אלא פשוט באותו הרגע הגירויים החיצוניים מפתים מאד וכנראה שאף אחד לא לימד אותו שאפשר גם ללכת בצורה רגועה ונעימה עם הרצועה, וליהנות מטיול בו אתם וההליכה עצמה מהווים את הכיף הגדול). חשוב אם כן להבין את עולמו של הכלב על כל מורכבותו קולות ושפת גוף, צרכים בסיסיים, תכונות, יצרים וההתנהגויות הנובעות מהם וכמובן כדאי להכיר טכניקות פשוטות וידידותיות לשינוי התנהגויות לא רצויות ולחיזוק התנהגויות רצויות, כך שנעזור לו להשתלב בסביבה באופן הרמוני ולבנות קשר מתגמל לשני הצדדים.הדרך היחידה בה נוכל לספק לו זאת, היא באמצעות תהליך הלמידה- אימון וחינוך. כחייה חברתית הוא זקוק לשפה משותפת עם אלו שהוא חי בקרבם. למדו אותו באמצעות תרגילי אימון ומשחק, את כללי הנימוס וההתנהגות הבסיסיים, כגון: מה מותר ללעוס (צעצועי לעיסה ולא גרביים מגולגלות), איך להיות נינוח ורגוע, איך לשתף עמנו פעולה ולהנות ממשחק משותף (כדור, פריזבי, מחבואים..) ולמה משתלם לו להקשיב לנו ולהיענות לבקשותינו בשמחה ורצון (רמז עבה: כי כך הוא זוכה לקבל את "פרסי החיים", או במילים אחרות: פעילויות שהוא כה אוהב, הופכות למוטיבציה הטבעית שלו לשתף עמנו פעולה (אם הוא מתיישב כפי שלמד- הפרס שלו יהיה יציאה לטיול / משחק / התכרבלות בחיקנו/ נקניקיה עסיסית וכו').


אז למה כדאי להשקיע בחינוך הכלב...?


• יצירת שפה בין הכלב לבני המשפחה היא הבסיס לבניית קשר חזק וארוך טווח שמבוסס על כבוד ואמון הדדי

• תהליך הלמידה מרתק ומהנה לשני הצדדים (זאת במידה ועובדים בשיטות של חיזוקים חיוביים, ראו מאמר על משמעות אילוף בשיטות חיוביות)

• תרגילי האימון הם דרך נפלאה לעייף כלב, שכן הם מהווים אתגר מנטאלי ומפרקים אצלו אנרגיות.

• לימוד הכלב להקשיב לנו, בעיקר כשמדובר בסביבה מאתגרת ורבת גירויים, מגדיל את סיכויינו להצילו בעת סכנה (!!!)


כלב מחונך, שיודע מה רוצים ממנו ונענה ברצון לבקשותינו הוא...

  1. כלב שמשתלב בתוך סביבה הרמונית ויציבה, עם סדר וחוקי התנהלות ברורים (כולנו חותרים למסגרת משפחתית שכזו, לא?)

  2. כלב רגוע עם שליטה עצמית (במובן זה, הכלב זקוק לרוגע ושלווה כמו האדם. חיים של סטרס תמידי אינם נעימים לאף אחד).

  3. כלב שניתן לסמוך עליו וכתוצאה מכך גדל החופש שהוא מקבל מאיתנו.

  4. כלב חברותי שמתקבל באהבה ע"י המשפחה / הסביבה, וזוכה ליחס חיובי מאנשים, כלבים וחיות אחרות.

היו קשובים אם כן לצרכיו של כלבכם האהוב ואל תפסיקו ללמדו וללמוד ממנו!

0 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page